-7.8 C
Kuressaare
Pühapäev, 5. detsember 2021

Kalatöötlejad neli kuud palgata

Saare maakohtu täitevosakond arestis Nas – Fili varad ja pangaarve 10. novembril, pärast seda, kui ettevõte jäi Hüvitusfondile laenu tasumisel kolm kuud maksegraafikust maha. AS Nas – Fil on Hüvitusfondile võlgu 5,4 miljonit krooni.
ASi Nas – Fil juhatuse liikmete Aivar Jõgi ja Mati Vipi sõnul ei saa arestitud pangaarve tõttu ka töötajate palka maksta.
Üle 80% Nas – Fili aktsiatest kuulub Läätsa Kalatööstusele, mille juht Heiko Viks kutsus 8. detsembril Nas – Fili töölisi üles lahkumisavaldusi kirjutama ning tema juhitud ettevõttesse üle minema.
“See oli võimalus tööd edasi teha ja saada selle eest ka palka,” põhjendab Viks. Läätsale läkski üle 25 Nas – Fili töötajat, ülejäänud istuvad kodus.
“Ise lahkumisavalduste kirjutamisega jätsid töötajad end ise ilma ka hüvitistest,” ütleb Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) Saaremaa osakonna juhataja Arvo Soonik. Töötajail on õigus saada hüvitist, kui töölepingu tingimusi rikutakse tööandja süül.
Poolesajast töötajast 41 pöördus oma õiguste kaitseks tööinspektsiooni töövaidluskomisjoni poole. Töövaidluskomisjoni esimees Evi Ustel – Hallimäe kahtleb sügavalt, kas töötajad kogu oma saadaolevat raha kunagi ka näevad.
“Kui ettevõte peaks pankrotti minema, siis rahuldatakse kõigepealt Hüvitusfondi nõuded.”
ASi Nas – Fil nõukogu liige Urmas Reimann leiab, et varade arestimine oli põhjendamatu. Tema sõnul on kalaäris teatud hooajalisus, mida Hüvitusfond ei arvestanud, arestides ettevõtte varad ja pangaarve just siis, kui kalahooaeg jälle lahti läks.
Hüvitusfondi juhatuse esimehe Aare Tammemäe sõnul olid neil aga Nas – Filiga probleemid juba ammu.
AS Nas – Fil kuulub Läätsa Kalatööstuse kaudu Hiiu Kalurile, mille aktsiapakist üle 80% kuulub perekond Kõuhknale. Tammemäe sõnul on Nas – Fili äriplaan hägune: “Meile on ebaselge, mida Hiiu Kalur üldse tahab peale hakata. Ja see teeb ärevaks.”
Hiiu Kaluri juhataja Toomas Kõuhknaga Maaleht ühendust ei saanud. Telefonis väideti, et Kõuhkna on sel nädalal välislähetuses.
“Meie oleme tuleviku suhtes samasuguses teadmatuses kui töölised,” väidavad Nas – Fili juhatuse liikmed Jõgi ja Vipp. “Kõuhkna vastab meie pärimistele ainult: oodake, lahendus tuleb,” ütleb Vipp.
Kaks päeva enne varade arestimist varastati öösel Nas – Fili tootmishoone raudkapist 50 000 kr. Saare Politsei prefekt Kalle Laanet ei välista, et tegu võib olla lavastatud vargusega, sest signalisatsioon oli eelnevalt maha võetud.
MERIKE PITK
TÕNU HAGELBERG
Lühendatult Maalehest

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised