-2 C
Kuressaare
Pühapäev, 28. november 2021

Haldusreform on järjest vastumeelsem

Neljapäeval vaidlesid vallavanemad taas haldusreformi üle, nõupidamisel hääletamisele pandud kolm võimalikku haldusjaotuse varianti said kõik pea ühesuguse toetuse osaliseks. Samas tunnistasid mitmed omavalitsusjuhid, et kui oleks valida olnud, kas kaks või üks maavald, siis oleks toetus ilmselt viimasel variandil.
“See mulje on võib – olla õige. Kuigi hääletajaid oli vähe, siis sõnavõtjaid oli palju,” nentis ka maavanem Jüri Saar.
“See on küll spekulatsioon, kuid siis oleks tulemus olnud kas 8:6 või 9:5,” märkis Leisi vallavanem Mart Mäeker. Neljapäevane hääletamine näitas tema sõnul veel kord, et maavanema pakutud jaotusele vallavanemate enamuse selget toetust ei ole.
“Konsensuse saavutamine on võimatu, otsuse peab tegema kas ministeerium või minister,” tõdes Mäeker.
Meie jaoks on täiesti ükskõik, kas nende läbirääkimiste tulemusel tekib Saaremaale kaks, üks või enam maavalda, arvas Lümanda vallavanem Jaanus Reede. Tema sõnul on tähtis, et ei tekitataks kunstlikku keskust, mida tuleb teiste piirkondade arvel välja arendama hakata ning millega ühenduse pidamiseks puudub sobiv teedevõrk.
Leisi vallavanema kinnitusel saavad tema valla elanikud ühe valla asjast paremini aru, et suund on Kuressaare poole.
“Aga kahe valla varianti naeravad kõik. Ühe valla puhul ei lõhuta midagi, süsteem töötab edasi ja ei teki uusi liikumissuundi,” rääkis ta.
Kui ühe valla variandi kasuks räägivad nii olemasolev infrastruktuur kui maakonna liiklusskeem, siis küsitavusi ja kõhklusi tekitab ühe omavalitsuse puhul kujunev võimalik poliitiline süsteem ja sellega kaasnev tsentraliseerimine. Maavanem Saar möönis, et ühe vallaga maakonna poliitiline struktuur kindlasti muutub, kuid kodanike teenindus jääb enam – vähem samaks.
Mart Mäeker sõnas, et ühe valla variandi puhul ei kujuta keegi ette, milliseks kujuneb jõudude vahekord.
“See lööb kaardid niivõrd segi, et keegi ei tea, kuidas asi edasi hakkab minema. Mida tõenäoliselt ka kardetakse. Kahe valla puhul on tulevikuvariante lihtsam ennustada,” rääkis ta.
Saar möönis, et kemplemisi pole mitte üksnes Saaremaal, vaid probleemid on kõikides maakondades. Ka poliitikud, sealhulgas võimuliidu oma ministrid, pole reformi osas kaugeltki üksmeelel.
Hoopis uus olukord võib tekkida aga seoses peaminister Mart Laari võimaliku umbusaldushääletusega järgmisel nädalal. Keskerakonna algatatava umbusaldusega on lubanud ühineda Rahvaliit ja eile ei välistanud seda ka reformerid.
“Loodan, et Laar järgmisel nädalal maha võetakse, siis kaob see reform ka nagu halb hommikune udu,” ütles Kihelkonna vallavanem Aivar Kallas.
Saar nii kategooriline ei olnud, kuid möönis, et see võib kuigivõrd protsessi aeglustada.
“Kuupäevad kindlasti muutuvad, aga koalitsioon jääb ju ikka paika,” sõnas ta.
“Selle peale me siiski välja minna ei saa, vaid peame oma variandi ikka püüdma välja töötada,” ütles maavanem, kes on kindel, et saarlased suudavad ministri ees ära kaitsta igasuguse reformivariandi. “Kurb on, et seda pole,” sõnas Saar.
MEHIS TULK

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised