-1.5 C
Kuressaare
Teisipäev, 30. november 2021

Nüüd võib autojuhiloa olemasolul ka traktoriga sõita

Samas sätestab liiklusseadus, et üleminek ühtsele juhiloavormile on järkjärguline.
Pärast uue liikluseeskirja jõustumist vahetatakse mõlema loa omanikel (nii auto – moto kui traktoristi juhiluba) need välja ühtse juhiloa vormi, s.o auto-moto juhiloa vastu. Luba vahetatakse siis, kui üks neist vajab uuendamist.
Traktorile eraldi juhiluba enam välja ei anta.
Autoregistrikeskuse Kuressaare Büroo peaspetsialist Ain Niit ütles, et traktoristi juhilubade kehtivusaeg on 10 aastat ja alates 1992. aastast antakse välja Eesti juhilube. Seega möödunud aastal väljaantud traktoristilubade kehtivusaeg lõpeb 2010. aastal ja sisuliselt see aeg ongi üleminekuperiood.
“Traktorid on juhtimisõiguse järgi jagatud kahte liiki, R – ja T -kategooria,” selgitas Niit.
“R – kategooria traktorid on juhitava esisillaga ratastraktorid või liikurmasinad, haagisega või ilma. T – kategoorias on liigendraamiga juhitavad ratastraktorid või juhitava tagasillaga liikurmasinad, haagisega või ilma. Meile tuntud traktorimarkidest võib näiteks Belarustraktoriga sõita nüüd kas traktoristi lubadega või B – ja kõrgema kategooria autojuhi lubadega,” rääkis Niit.
“T – kategooria traktori või liikurmasinaga võib aga sõita alates C – 1 mootorsõiduki juhiloaga. Lihtsamas keeles öelduna sõiduauto juhilubade olemasolu korral võib sõita juhitava esisillaga ratastraktoritega ja veoauto juhilubadega kõigi ülejäänud traktorite ja liikurmasinatega. Seega autojuhilubadega võib nüüd sõita ka teraviljakombainiga.”
“Hoopis omaette teema on nüüd traktoritel töötamine ja selle kallal põllumajandusministeeriumi spetsialistid alles töötavad,” rääkis maakonna traktorite registreerija Niit.
“Selgusetuks jääb, millised on töövõtja oskused. Tegime ka omaltpoolt ettepaneku rakendada seniste traktoristilubade liigitunnistust või kooli lõputunnistust. Teede – ja sideministeerium on liiklusseaduses arvestanud vaid liiklusohutust, tööoskuste omandamiseks on aga lisaks juhiloa olemasolule vaja läbida ka vastavad kursused,” arvas Niit.
Möödunud aastal registreeriti Saare maakonnas esmaselt 13 traktorit, neist uusi oli vaid kaheksa.
VELJO KUIVJÕGI

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised