-2.8 C
Kuressaare
Kolmapäev, 1. detsember 2021

Omavalitsused kemplevad riigiga toetusfondi pärast

Eelmise aasta septembris leppisid Eesti omavalitsusliitude koostöökogu ja rahandusministeerium kokku, et käesoleval aastal eraldatakse kohalike omavalitsuste eelarvete toetusfondi 81 500 000 krooni. See number kirjutati sisse ka riigieelarvesse, ühel hetkel aga otsustas rahandusministeerium jätta kogusummast 30 miljonit reservi, millest saaksid toetust kehvapoolse tululaekumisega omavalitsused.
Samuti kavatses rahandusministeerium reservis olevate summadega kuigipalju katta haldusreformiga seonduvatest kulutustest ning toetada pankrotti minevaid omavalitsusi.
Kõnealusest eelarvete toetusfondist on aastaid jagatud raha õpilastranspordi ja ühisürituste rahastamiseks ning valdade eelarvete toetamiseks. Saaremaa omavalitsuste liidu (SOL) volikogu esimees Raimu Aardam väitis, et otseselt Saare maakond jääks planeeritud 3,9 miljoni krooni kärpimise kõige mustema stsenaariumi korral ilma 1,5 miljonist kroonist.
“Selle tagajärjel võivad kannatada õpilasüritused ja ka projektitaotlused,” sõnas Aardam.
Näiteks taotleb SOL – ilt 150 000 – kroonist rahasüsti suvel Mani saarel toimuvatel Saarte mängudel osalemiseks Saaremaa Saarte Mängude Assotsiatsioon, tegevustoetust soovib ka meeskoor SÜM ja mitmed teised ühendused ning organisatsioonid.
“Me oleme läbi aastate toetanud väga paljusid projekte ja kärpe tagajärjel oleks nendel kriips peal,” sõnas Aardam.
Möödunud nädalal saatis SOL peaministrile, rahandusministrile ja regionaalministrile Aardami ja Kuressaare linnapea Jaanus Tamkivi allkirja kandva märgukirja, milles omavalitsused taotlevad kogu 81 500 000 – kroonise toetusfondi kohest maakonniti väljajagamist.
Lisaks saarlastele on toetusfondi kärpimise vastu astunud mitme teisegi Eesti piirkonna omavalitsused.
“Kõik on seisukohal, et raha tuleks laiali jagada selliselt, nagu seda on seni tehtud,” sõnas Jaanus Tamkivi.
Tamkivi ütles eile Meie Maale, et viimase info kohaselt on läbirääkimised rahandusministeeriumiga jõudnud järku, kus omavalitsustel on lootust saada siiski 20 miljonit sellest 30 – st, mis esialgu reservi arvati. Kümme miljonit on riigil kavas jätta siseministeeriumi juurde moodustatavasse reservfondi, mida saab kasutada eriolukordade puhul.
Tamkivi rääkis, et varasematel aastatel andis rahandusministeerium igale omavalitsusele eelarve koostamiseks ette kontrollnumbri. Kui omavalitsus pidas sellest kinni ja planeeris oma eelarve vastavalt kontrollarvule, kuid ikkagi tekkis alalaekumine, kaeti see vahe maakondlikust toetusfondist.
Sel aastal rahandusministeerium valdadele kontrollnumbrit enam ette ei anna. See tähendab, et kui omavalitsus planeerib oma eelarve valesti, tuleb tal võimaliku tulude alalaekumise korral kitsikusest ise välja tulla.
ANDRES SEPP

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised