-3 C
Kuressaare
Pühapäev, 28. november 2021

Laulukonkurss vallutas SÜGi

Saaremaale, järjekorranumbrilt viiendale noorte solistide ja duettide konkursile sõitis üle Eesti kokku 69 solisti ja 19 duetti. Võisteldi neljas erinevas kategoorias ning kontserte ja muid selle muusikafestivali juurde kuuluvaid traditsioonilisi üritusi jätkus kaheks pikaks päevaks.
Esimene päev
Juubelihõnguline laulukonkurss tundus juba esimestest avatseremoonia minutitest tulevat teistsugune kui eelmised. Kas olid selles “süüdi” lauluvõistluse juhid Merilin ja Jaanus, kes eelmiste aastate akadeemilise õhkkonna esimeste lavalt alla öeldud lausetega minema pühkisid. Või SÜGi direktor Viljar Aro, kes kõigile lauljatele omad semulikud – sõbralikud soovid kaasa andis. Või oma – kooli – mehest zhüriiliige Timmo, kes soliidsed ametivennad Heidy Tamme, Raivo Sersanti, Mare Väljataga, Lea Kuldsepa ja Marge Viiarti õõnsal laulval häälel zhürii ametitõotust lugema pani – igatahes sai konkurss igatepidi särtsaka alguse ja publik sattus tänuväärsesse hoogu, mis ei raugenud enne järgmise päeva poolööd.
Esimesena astusid võistlustulle noorema, V – VI klassi õpilaste vanuserühma 20 võistlejat, neist kolm saarlast. Võrreldes eelmiste aastatega oli konkurents nii selles kui ka teistes kategooriates mitmekesisem, juurde olid tulnud nii mõnedki uued lauljad Ida – Eesti laulustuudiotest ja muusikakoolidest.
Nooremas grupis osutuski parimaks Darja Lafertova Narva Kultuurikeskusest (juhendaja Julia Kuzmina), teiseks jäi Maria Väli Kuressaare muusikakoolist (Madli Vainokivi) ja kolmandaks Elona Ruul Kilingi-Nõmmelt (Evelin Mei).
Teine kontsert tõi sooja ning esinejatele kõigest hingest kaasa elava publiku ette VII – IX klassis käivad lauljad. 22 osaleja seas astus võistlema neli lauljat Saaremaalt.
Võidule laulis end Mai Leemet Viljandist (Tõnu Laikre, Ene Soolo), kellele kuulus ka zhürii eripreemia eesti keele kaunima kasutuse eest.
Teise koha sai Meribell Müürsepp Raplast (Sirje Medell) ja kolmas koht kuulus samuti Sirje Medelli õpilasele, Kuressaare Gümnaasiumi neiule Elina Toompuule.
Esimese konkursipäeva lõpetas Saaremaa Ühisgümnaasiumi etendus “Kabaree”, mille iga – aastane uus versioon valmib jõuludeks ning mille laiemale publikule esitlemine on saanud samuti juba solistide konkursi traditsiooniks. Kõigi etenduse osaliste kiituseks tuleb märkida, et staazhikama kabaree – publiku hinnangul lõi tänavune, särtsakas, särav ja professionaalne esitus üle kõik eelmiste aastate kavad.
Teine päev
Teise päeva esimeseks ürituseks oli Helsingi Pop – ja Jazzkonservatooriumi laulupedagoogi Heidy Tamme meistriklass SÜGi auditooriumis, kus kogemustega õppejõud selgitas noortele lauljatele ja nende õpetajatele laulmise põhitõdesid ning lihvis nelja erinevas eas ja erinevate oskustega õpilase laulumeisterlikkust.
Konkursipäeva avas X – XII klassi noorte lauljate kontsert. 27 võistleja seas astus üles viis Saaremaa noort. Pingelises konkurentsis tuli esikohale Tatjana Ragulja Narva Kultuurikeskusest (Julia Kuzmina), teise koha sai Marju Metssalu Rapla laulustuudiost (Thea Paluoja) ja kolmandaks tuli Orissaare Gümnaasiumi laulja Kristi Viljaste (Anne Kann).
Duettide konkursil osutusid kõige paremateks Anna Leitan ja Maria Belova laulustuudiost “Nukukesed” (Natalja Zentshenko), teisele kohale jõudsid Ainar Nõmm ja Priit Kumar Pärnu Ülejõe Gümnaasiumist (Maimu Muttik) ja kolmanda koha said Meribell Müürsepp ja Marin Ploompuu Raplast (Sirje Medell).
Duettide arvestuses oli saarlaste esindus kõige tugevam – 19 dueti seas astus üles viis laulupaari Saaremaalt.
Kahe päeva kokkuvõttes tunnistati parimaks juhendajaks Tõnu Laikre Viljandist ning festivali peaauhinna, grand prix andis zhürii üksmeelselt tema juhendatud silmapaistvale noorele lauljale Raimondo Laikrele.
zhürii jagas lisaks ametlikele kohtadele ka hulga eripreemiaid. Nii said Kreenholmi muusikakooli tüdrukud Eve Kurs ja Olga Denisenko preemia vapruse eest eesti keeles esineda, lavapreemia said Karolin Tohv ja Kadri Kalv Abjast ning tulevikumehe preemia sai Olivert Timmusk Pärnust. SÜGi poisid Leho Heinmaa ja Priit Pruul said eripreemia kõige stiilsema rock – klassika töötluse eest ja noorima osavõtja preemia kuulus Jelena Gusarovale Kreenholmi muusikakoolist.
Saateansambel koosseisus Jaak Jürisson, Toomas Rull ja Raul Vaigla, mis on sel konkursil lauljaid saatnud, toetanud ja aidanud juba viis aastat, andis oma eripreemia Kaija Paalbergile, kes vaatamata korraks alt vedanud tervisele siiski vapralt lõpuni võistles.
Preemiaid jagasid ka SÜGi õpetajad ja õpilased ning konkursi toetajad.
Konkursi muljeid jagavad osalejad
Jaak Jürisson, saateansambli juht:
See konkurss on organisatoorselt alati väga hea olnud, igal aastal on olnud erinev ainult võistluselt kerkinud tähtede arv. Enamikku nendest, kes juba varem leitud on, teadsin minagi juba varem, üllatuse tegid Viljandi poiss Raimondo Laikre ja Pärnu poiss Priit Kumar.
Kui repertuaari vaadata, siis sel aastal on kukkunud selliste liiga tõsiste muusikapalade osakaal, rohkem on mängima hakanud lavastuslikud elemendid jne. Minu meelest on see hea.
Kurb on aga, et enamasti osalevad konkurssidel ikka ühed ja samad koolid. Muidugi on olemas Toomas Voll ja Thea Paluoja, kelle õpilased on alati head.
Saaremaa konkursi saateansambliks tahaksime käia 12 aastat (annaks jumal, et konkurss ikka nii kaua kestaks) – siis saame loodetavasti ka selle kooli vilistlasteks. Siin on koht, kus tajud aja kulgu kõige paremini.
Raul Vaigla, saateansambli basskitarrist:
Kõige parem selliste konkursside juures ongi see, kui keegi suudab pillimeest üllatada. Muidu me ikka teame ja mäletame, kuidas keegi laulis aasta või kaks tagasi

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised