-8 C
Kuressaare
Laupäev, 4. detsember 2021

Kuritegevus kasvas mullu hüppeliselt

Möödunud aasta jooksul registreeriti Saare politseiprefektuuris 435 kuritegu, millest avastati 212 ehk 51,3 protsenti. 1999. aastal registreeriti Saaremaal 303 kuritegu, millest suudeti avastada samuti iga teine.
Saare politseiprefekt Kalle Laanet tõdes, et kuritegevus kasvas möödunud aastal hüppeliselt ja mõneti mõjutas tõusu kriminaalmenetluse normide muutmine – kriminaalasja toimik avati varasemast sagedamini.
Avastamata jäänud kuritegude menetlemine peatati, kuid see ei tähenda prefekti sõnul sugugi uurimise lõpetamist.
“Näiteks eelmisel aastal peatati menetlus kriminaalasjas, sel aastal tegi aga kriminaalpolitsei selgeks isiku, kes kuriteo toime pani, menetlus uuendatakse ja isik antakse kohtu alla,” selgitas prefekt.
Kohtusse saatis Saare politsei mullu 45 kriminaalasja rohkem kui 1999. aastal ja 66 inimest rohkem kui aasta varem.
Uue kuriteoliigina tabasid mullu suvel Saaremaad metallivargused, põhiliselt Eesti Energia tagant elektriliinide sissevehkimisega tekitasid kurjategijad energiafirmale sadade tuhandete kroonide ulatuses kahju.
Samuti hakkas eelmisel aastal Saaremaal kiiresti levima uimastitega seotud kuritegevuse – kokku tuvastati mullu 11 narkojuhtumit, millest kuuel juhul alustati kriminaalmenetlust. Kolmel juhul oli tegu uimastite omamisega, neist omakorda kaks juhtumit suures koguses. Samuti tabati mullu üks inimene, kellel lasub kahtlus uimastite edastamises.
Ligi 100 uimastitarvitajat
Kalle Laanet kinnitas, et politsei peab arvestust nii Saaremaal uimastite levitamisega tegelevate kui ka narkootikumide tarbimisega seotud inimeste üle.
“Politsei kartoteegis on arvel 96 isikut, kes on seotud uimastite tarbimisega,” märkis prefekt ja nentis, et levinumaks uimastiks on Saaremaal marihuaana.
Selle aasta jooksul loodab Saare politsei tuvastada 20 uimastijuhtu, palju neist jõuab kohtusse, sõltub konkreetse juhtumi keerukusest. Esimene narkoistung toimub Saare maakohtus jaanuari lõpul, mil kohut peetakse amfetamiini omamises süüdistatavate meeste üle.
Kalle Laanet tunnistas, et illegaalse alkoholi ja tubakaga peetava võitluse tulemused on ebarahuldavad, samas ei avastatud eelmisel aastal salaalkoholi legaalsetes müügikohtades ühtegi müügijuhtu.
Prefekti sõnutsi on politsei poolt seatud prioriteetide täitmise efektiivsus võrreldes 1999. aastaga tunduvalt paranenud ja seda näitavad ka töötulemused.
“Loomulikult oleks parema turvalisuse pakkumiseks vaja rohkem tööjõudu, kuid politsei saab praegu arvestada vaid selle ressursiga, mis tal täna kasutada on,” märkis Laanet.
“Sõklad said teradest eraldatud ja seda näitavad ka töötulemused, kuid negatiivseks pooleks on ametikohtade vähenemine pea poole võrra,” tõdes prefekt 1999. aasta lõpul läbiviidud suurkoondamise tulemustest rääkides.
2000. aasta töötulemusi hindas prefekt 10 – pallisüsteemis kaheksaga, aasta varem oli hindeks kuus.
Kokku registreeriti möödunud aastal Eestis 57 799 kuritegu, väikseima kuritegevusega piirkond oli Hiiumaa, kus aastaga registreeriti 123 kuritegu.
ANDRES SEPP

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised