-0 C
Kuressaare
Laupäev, 27. november 2021

Sõdurihauad Kudjape kalmistul saavad tähised alles tuleval aastal

Enne jõule jõudis Saksamaalt Saaremaa Muuseumi teade Mathilde Znanieckilt, kes oli korduvate järelepärimiste peale saanud Saksa Sõjahaudade Hoolde Rahvaliidult (SSHRL) lõpuks vastuse oma venna haua tähistamise asjus.
SSHRL teatas oma vastuses, et Kudjape surnuaiale 1996. ja 1999. aastal ümbermaetud saksa sõdurite uuele matmispaigale hauatähiste paigaldamine saab organisatoorsete ja rahaliste takistuste tõttu teoks alles 2002. aastal.
Selle ajani kujutab ümbermaetud sõdurite viimne rahupaik endast vaid murukamara alla peitunud nimetute haudade ridu.
Mathilde Znaniecki, kelle vend maeti Kudjapele ümber Torgu Surmapõllul asunud endiselt laatsaretikalmistult, on siiski tänulik, et talle lähedane pereliige on nüüdseks nii väärikasse matmispaika sängitatud.
Aastail 1942 – 1943 rajatud ning 1970. aastatel Nõukogude võimude korraldusel osaliselt hävitatud Saksa sõjaväekalmistule on seni teadaolevatel andmetel Teise maailmasõja ajal maetud 674 Saksa sõjalipu all võidelnud meest, sealhulgas ka kümmekond eestlasest vabatahtlikku.
1996. aastal taaskorrastatud surnuaiale on tänaseks lisandunud veel 307 mitmest ajutisest matmispaigast 1996. ja 1999. aastal kokku kogutud saksa sõjamehe säilmed, mille kohale hauatähiste püstitamine ei ole seni teostunud.
RAUL SALUMÄE

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised