-3.4 C
Kuressaare
Neljapäev, 9. detsember 2021

Soojafirma müügi raha tänavate parandamiseks

Soojafirma müügiks on olemas kohaliku võimuliidu põhimõtteline kokkulepe, möönis linnapea Jaanus Tamkivi.
“Tingimused on küll paika panemata, aga et müüki ette valmistada ja turgu uurida, see on kokku lepitud,” sõnas ta.
Euroopa Liidu abiprogrammil Phare on eraldi programm linnatänavate remondiks. Linnavalitsuse idee on saada kokku 20 – 30 miljonit krooni, mis moodustaks veerandi või kolmandiku Phare projektide puhul nõutavast kaasfinantseerimisest. Kokkuvõttes saaks seeläbi koos abirahaga investeerida tänavaremonti 80 – 100 miljonit krooni, mis laias laastus võimaldaks kaks kolmandikku linnatänavatest täielikult korda teha.
Linnavalitsuse ettepanekut müüa Kuressaare soojafirma erakätesse arutas detsembris ka linnavolikogu rahanduskomisjon ja toetas erastamise ettevalmistamise alustamist.
“Tänavad on häbemata halvas seisus. Sada miljonit aga ei pumpa linnaeelarvest välja kunagi,” ütles rahanduskomisjoni esimees Tiit Sarapuu.
“Kui ainult soojafirma müügi summa tänavaremondiks paigutada, siis see end ära ei tasu, aga kui seeläbi on võimalik tõmmata juurde ka suurem hulk välisraha, siis peaks asja tõsiselt kaaluma,” lisas ta.
Kas välisraha saadakse?
Linnapea hinnangul on tähtsamaid küsimusi, kas tänavate remondiks õnnestub täiendavalt välisraha hankida. Samal seisukohal on ka Kuressaare Soojuse nõukogu, kes pakkus soojafirma tuleviku suhtes välja kolm varianti.
Juhul, kui otsustatakse müüa kõik aktsiad, peab olema kindel, et tänavate rekonstrueerimiseks Phare raha saadakse, rääkis Kuressaare Soojuse nõukogu esimees Taivo Lõuk. Aktsiapakk müüdaks avalikul enampakkumisel ja minimaalne hind oleks 20 miljonit krooni.
Teine võimalus on müüa soojafirmast vähemusosalus, sel puhul säiliks linna otsene kontroll ettevõtte tegevuse üle.
Kolmandaks ei pruugi ettevõtet üldse müüa, kuna ta töötab normaalselt, firma tegevus on linna poolt reguleeritav ja areng on läinud õiges suunas.
Laenu suhtes skeptilised
Soojusettevõte on loomulikult sotsiaalne objekt, iseenesest oleks hea, kui ta linnale edasi jääks, tõdes Sarapuu. Samas on osa linnu siiski erastamise teed läinud ja nende kogemused näitavad, et investoriga saab sõlmida lepingu, kus linnale ja tarbijatele vajalikud garantiid ja kohustused sees, rääkis ta.
Tamkivi tõdes, et üks võimalus tänavate projekti kaasfinantseerimiseks oleks ka laenu võtmine, kuid ta suhtus sellesse alternatiivi kahtlevalt.
“Soojusenergiat ei pea ilmtingimata linn müüma, tänavaid ei tule linna eest aga keegi ehitama,” sõnas Tamkivi.
Ka Sarapuu hinnangul pole laenamine kõige parem variant.
“Tuleb otsustada, mis on kodanikele kasulikum. Arvan, et eraomanik on ikkagi parem omanik kui linn,” sõnas rahanduskomisjoni esimees. Tema hinnangul saaks eraomanik soojafirma praegustest kuludest miljon-paar kindlasti kokku hoida.
Ostuhuvilised on olemas
Linnapea tunnistas, et energiafirma müügiga ei või siiski väga uljaks ka minna.
“Küsimus on riskis, mis ettevõtte müük endaga kaasa toob,” ütles ta. “Hea, kui kellelgi oleks selles osas näiteks viieaastane kogemus, paraku seda pole,” lisas Tamkivi.
Linnapea on veendunud, et juhul, kui Kuressaare Soojuse aktsiate müügi otsus tuleb, siis need ka ära müüakse. “Me ei ole kellelegi veel avalikku pakkumist teinud, aga juba on kolm firmat minu pole pöördunud,” ütles linnapea.
Paralleelselt aktsiate müügi ettevalmistamisega peab Sarapuu sõnul algama ka tänavate rekonstrueerimise projekti koostamine. Ideaaljuhul võiks tema sõnul tänavate parandamisega hakata pihta juba sel sügisel.
MEHIS TULK

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised