-2.8 C
Kuressaare
Neljapäev, 9. detsember 2021

Uus radarisüsteem muudab piiri valvamise tõhusamaks

“Loodame saada, nagu öeldakse, paremini nägijaks,” ütles Saaremaa piirivalvepiirkonna ülem Mati Heinmets Meie Maale. Heinmetsa sõnul on Saaremaa piirivalvuritele praegu kõige valusam see, et vajalikul määral ei suudeta kontrollida Eesti – Läti majanduspiiri.
“Seal tegutsevad nii lääneriikide kui Läti laevad ja meil ei ole neist täpset ülevaadet. Lennuk käib küll üle, kuid kõike ei jõua haarata.”
Heinmets nentis, et kuigi ka praegu suudavad Ruhnu piirivalvurid küllalt hästi Läti kalalaevu ohjata, aitab radarisüsteem piiri siiski tublisti pidavamaks muuta.
Kahekümnest radarist, mille piirivalveamet umbes 360 miljoni krooni eest Saksa firmalt EADS Deutschland GmBH-a ostab, paigaldatakse Saaremaale viis.
150 meetri kõrguste mastide otsas paiknevate radarite asukohtadeks on valitud Undva Kihelkonna vallas, Tinuri nina piirkond Orissaare vallas, Kübassaare poolsaar Pöide vallas, Vätta poolsaar Pihtla vallas ning Mõntu Torgus. Hiiumaale paigaldatakse kolm radarit.
Radarisüsteemid peaksid Heinmetsa andmeil olema häälestatud ja töövalmis aastaks 2004, kuid juba tänavu hakatakse paigaldama radaritele maste.
“Praegu tegeleme maatükkide riigi omandisse saamisega, kuid enam – vähem on maatükid juba kokku lepitud,” sõnas Heinmets.
Uued radarid peavad suutma avastada 12 meremiili kaugusel asuvaid objekte, mis ulatuvad meetri kõrgusele üle merepinna.
Kokku läheb piirivalve uus mereseiresüsteem maksma 852 miljonit krooni, selle summa sisse on arvestatud ka nelja radarikeskuse ehitamine ja kogu süsteemi hooldus 25 aasta jooksul.
ANDRES SEPP

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised