-5.1 C
Kuressaare
Kolmapäev, 8. detsember 2021

Kelmuses kahtlustatav Torgu valla raamatupidaja vabastati ametist

Septembris ametisse asunud Torgu vallavanema Tiia Pulga kutsel vallas maksurevisjoni läbi viinud Saare Maksuamet tuvastas, et valla kassast on viimase kahe aastaga kadunud 184 835 krooni, mille kohta puuduvad kuludokumendid. Lisaks tuvastas maksurevisjon, et vallas ei ole sisse seatud kassaraamatut ning puudub raamatupidamise sisekorraeeskiri.
Pärast maksurevisjoni tulemuste avalikustamist võttis Torgu vallavolikogu 28. detsembril toimunud erakorralisel istungil vastu otsuse nõuda pearaamatupidajalt Ellen Rannalt välja vallale tekitatud rahaline kahju ning esitada materjalid kahju sissenõudmiseks Saare politseiprefektuuri majanduspolitseile. Samuti palub volikogu politseil kontrollida valla finantssuhteid alates 1995. aasta 22. maist, mil Ellen Rand alustas Torgus tööd raamatupidajana. Politsei ülesandeks jääb lisaks maksudega seonduvale välja selgitada ka kulutuste otstarbekus, mida maksuamet omavalitsuste puhul tavaliselt ei tee.
Maksuvõlad viisid pettuse jälgedele
Torgu vallavanem Tiia Pulk ütles, et tänavu septembris valda tööle asudes tekitas talle esimesi kahtlusi pearaamatupidaja lubamatu võimutsemine vallakassa üle.
“Kassapidaja ei olnudki nagu kassapidaja, temast joosti mööda ja kassapidamisest ei olnud tal mingit ülevaadet.”
Revisjoni välja kutsuma ajendas vallavanemat maksuametis töötava tütre küsimus: “Mis teil vallas lahti on? Torgul on tohutud riigimaksu võlad, intressid ulatuvad juba kümnetesse tuhandetesse.”
Vallajuhtide sõnul tuli teade võlgnevusest neile täiesti ootamatult. Seda enam, et omavalitsuse puhul on riigimaksud kirjutatud sisse valla eelarvesse ning võlaintresside tasumiseks puudub eelarves raha. Seetõttu luges vallavolikogu ka tulu – ja sotsiaalmaksu võlgnevusest tuleneva intressi võla 12 715 krooni vallale tekitatud kahjuks ning nõuab raamatupidajalt selle hüvitamist.
Raamatupidaja üritas maksuametit üle kavaldada
Maksuameti revident Maili Õigemeel rääkis, et algselt oli revisjonil ülesandeks kontrollida vaid valla 2000. aasta makasude tasumist, kuid päevavalgele tulnud puudused ja raamatupidaja kahtlane käitumine ajendasid kontrolli laiendama ka 1999. aastale.
Saare Maksuameti direktor Olev Martinson ütles, et kui tavaliselt esitavad raamatupidajad kõik nõutud dokumendid revisjonile probleemideta, siis Torgu vallavalitsuses tuli kõiki materiale justkui tangidega välja tirida.
“Üldiselt väga haruldane käitumine raamatupidaja poolt,” möönis ta. Näiteks teatas Ellen Rand revisjonile esialgu vaid ühest arveldusarvest, hiljem aga selgus, et vallavalitsusel on tegelikut veel kaks arveldusarvet, kust väljavõetud sularahaga pettused toime pandi. Ka väitis raamatupidaja, et arvutis olevat pearaamatut ega muid kokkuvõtvaid andmeid ei ole võimalik välja trükkida.
Vallas valitses segadus
Vallavalitsuses raha liikumises valitsenud kontrollimatuse õhkkonda iseloomustab juhtum õpetajate palkade väljamaksmisega. Õpetajate puhkuserahad 1999. aasta mais, septembri palk ja osa detsembri palgast oli välja makstud kahe arve pealt ja kantud kulusse topelt.
“Ma ei saagi aru, kuidas volikogu või revisjonikomisjon ei ole sellele tähelepanu pööranud või sellest aru saanud. Kuskilt peaks ju palgafond lõhki olema,” rääkis revident Õigemeel.
Kui pärast jõule peetud vallavolikogu erakorralisel istungil maksurevisjoni tulemused ette kanti, puhkes volikogu liikmete vahel tõsine vastastikune süüdistamine, kus ilmekalt koorus tegelikult välja vaid üks – korralageduse tekkimisel on oma osa nii volikogu liikmetel endil, aga ka valla endistel juhtidel Hermann Kasel, Eldur Seegelil ja Arvi Heinmaal.
Viimastest valimistest kuni 1999. aasta sügiseni Torgu vallavanema toolil istunud Arvi Heinmaa märkis, et ta tunnetab seoses juhtunuga oma süüd, aga ei ole midagi teinud sihilikult.
“Eeldasin, et ka teised vallavalitsuse liikmed järgivad seadust,” põhjendas ta.
Raamatupidajat usuti lausa pimesi. Kui 1999. aasta lõpu kassajäägiks näitas raamatupidaja 25 000 krooni, siis valla revisjonikomisjon selle jäägi ka kinnitas, ehkki tegelikult raha kassas ei olnud.
Ellen Rand kasutas vallas vohanud ebakompetentust ja pidevat võimuvahetust osavalt ära ning oskas vajalikul hetkel manipuleerida, kellega vaja. Näiteks teatas ta enne läinud jõule peetud korralisel volikogu istungil, et volikogu liikmetel on võimalus kokkuhoitud eelarvesummadest endale jõulupreemiat maksta, mida volikogu meeleldi ka tegi.
Volikogu istungil osalenud Ellen Rand loobus oma kaitseks igasugustest selgitustest, ent oli eelnevalt kirjutanud seletuskirja, kus võttis omaks valla kassa 2000. aasta puudujäägi (56 000 krooni) kulutamise isklikuks tarbekeks. 1999. aasta puudujäägi kohta väitis ta end aga mitte midagi teadvat.
AIN LEMBER

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised