-7 C
Kuressaare
Laupäev, 4. detsember 2021

Ehitusfirma Tesman – maakonna kasulikem ettevõte aastal 2000

AS Tesman on tänavu Eesti 14 ehitusettevõtte hulgas, kes aasta jooksul ehitas saja miljoni ja enama krooni eest. Lisaks tegeleb firma autode müügi ja teenindusega, valmistab ja paigaldab klaaspakett – aknaid ja – uksi.
Kuressaares ehitas Tesman teatrimaja ja tänavu sanatooriumi uue osa. Selle aasta algul andis Tesman tellijale üle ka sanatooriumi restaureeritud vana osa.
AS Tesman tõi tänavu Saaremaale ja saarlastele kõige enam kasuMeie Maa poolt valitud eksperdid vaagisid kaheksandat korda aasta edukamaid Saaremaa ettevõtteid, tänavu jäi peale AS Tesman.
Mõeldi üht, välja tuli teine
Ekspertide kodutöö avalikustamise käigus vihjasid kõik Kuressaare sanatooriumi uue korpuse valmimisele. Ühispankur Sõrm pani oma arvamuse sõnadesse selliselt: “Sanatoorium põhjustas tegelikult Tesmani edu, aga võibolla oli see hoopis Hansapank.”
Martinson: “Sel aastal ehitati maja valmis, järgmisel aastal saavad vilju maitsta ja sanatooriumist võib saada esimene ettevõte, kelle valime teist korda. Ega me mingit top-i teha ei saa, sest firmade aruande ja bilansi esitamise tähtaeg on 30. juuni, analüüside tegemine võtab veel paar – kolm kuud aega, seepärast ei ole selle aasta andmeid veel kusagilt võtta. Äripäeva topi-raamat tuli alles nüüd välja, seal on Tesman Eesti tublimate ehitusfirmade hulgas, aga puudutab eelmist aastat.”
Levisto: “Eelmisel aastal oli Saare maakonnas ligi 270 ettevõtet, kelle käive ületas miljon krooni. Olen kuulnud ka sellist häält rahva hulgast, et Tesmani mehed oli nüüd paariks kuuks koju lastud, polevat tööd anda. Saaremaalt oli Äripäeva top-is kõige enam ehitusfirmasid.”
Tarvis: “Tesman ehitas ka linna teatrimaja, pole ehitaja süü, et maja majandamisega nüüd probleeme palju. Tegelikult loodi sanatooriumi ehitamisega tingimused turismi arendamiseks, raviturism on ju parim turismiliik.”
Kontkar: “Tesmanil on lisaks ehitusele veel autode müük ja teenindus, uksed – aknad.”
Neomobile, laevakompanii, piimatööstus
Sõrm: “Neomobile valimine parimaks ettevõtteks jätab täna naljaka varjundi, kuigi on saarlastele kasu toonud sellega, et sõidab maakonnasiseseid liine Eestis kõige madalama hinnaga. Teine hea märk on jah, bussipargi parendamine. Saaremaa Liha – ja Piimatööstus tegi tänavu tulevikku vaadates väga olulise sammu, et püsida konkurentsis. Juustutsehhi Valjalast linna ületoomine tõi kaasa küll sotsiaalseid probleeme, aga hämmastav, kui hästi on tööstus suutnud kohaneda uute nõuetega.”
Levisto: “Kui pragmaatiliselt võtta, ei saa me läbi ilma laevakompaniita, ilma nendeta pole meil võimalik hakkama saada.”
Tarvis: “Vabariigi tasemel on laevakompaniiga tohutu segadus. Millal ta regionaalpoliitiliseks meetmeks läheb, ei tea, praegu tundub, et on riigilt raha kerjamine. Dotatsioonist suur osa makstakse ka tagasi. Tegin Riigikogus järjekordse arupärimise minister Jürgensonilt, jaanuaris ootan vastust.”
Martinson: “Külalistemaja ehitus on laevakompaniil tegelikult bilansiväline.”
Sõrm: “Auditist avaldati ka vaid pinnavirvendus.”
Duschy ja Saare EPT
Levisto: “Need mõlemad firmad on oma tavalist tööd teinud ja märkamatult edu saavutanud. Tegin kaks tabelit, kus ühes tõin välja firma käibe, töötajate arvu, rentaabluse ja omakapitali ja kohustuste suhte. Selles tabelis sai parima punktisumma EPT. Teises tabelis võtsin omakapitali ja kohustuste(põhiliselt laenud) suhte asemel arvesse kasumit ja siis tuli EPT neljandaks. Duschy oli ühes tabelis kuues ja teises viieteistkümnes. Tesmani kohad on 20 ja 5.”
Innovaatika
Kontkar: “Jään oma eelmisel aastal alustatud innovaatika peale kindlaks, internet ja arvuti. Täna on Saaremaal juba viis – kümme inimest, kelle töökoht on Tallinnas, aga tööd nad teevad interneti vahendusel siin.”
Levisto: “Innovaatika pole meie poolt välja mõeldud, meie firmade tööd pole selle taga.”
Kontkar: “Rahvusvaheline toode, kui selline, on olemas, ta tuleb viia tarbijani. Märgime ära Teetormaja, Sarma, ABC Kompuuter, ühenduse tagab Eesti Telefon. Saaremaa 183 taluniku arvutid on vaid pisike tiigrisamm, kui igas talus oleks korralik side, võiks asja hüppeks nimetada.”
Sõrm: “Kui arvutid oleks otsapidi lehma küljes, oleks hüpe.”
Kontkar: “Edasised jooksmised, hüppamised ja käimised on iseasi, kõige olulisem on võimaluse loomine. Kui sul on korralik, kena tee olemas, ei pea alati mööda seda käima, sõitma, kihutama, oluline on, et see tee on olemas. Oluline on võimalus.”
Levisto: “Ma olen vastupidisel arvamusel, sest praegu kestab valitsuse tasemel IT-st vaimustus, aga ohte veel ei nähta. Viime küll igasse talusse interneti, samal ajal ei saa kõik veel kõhtu täis süüa. Enne oleks vaja teised teed valmis teha. Jagan ohutunnet – alati ei pruugi nii hästi minna, kui oleme planeerinud. Alati ei suudeta garanteerida privaatsust, andmete õigsust, digitaalse allkirja ohutust.”
Kontkar: “Levisto küll jahutab minu optimismi, aga basseini ääre peal kõndides ujuma ei õpi.”
Sõrm: “Tohutu hulk informatsiooni levib interneti abil tõesti.”
Levisto: “Elektrikatkestus tegi minu arvutile käki, ka UPS ei aidanud. Pool päeva võttis mul aega ära, kõike ei saanudki taastatud.”
Kalandus
Sõrm: “Hiilgavat majandusharu sellest ilmselt enam ei tule, kuigi Muhus ja Läätsal töö käib. Rohkem punnitatakse tavade ja traditsioonide pärast.”
Tarvis: “Kalapüügiseaduse ümber kemplemine on ka oma jälje jätnud, loodan väga, et jaanuaris Saaremaa jaoks oluline seaduseparandus Riigikogus vastu võetakse. Kahju ainult, et maareformi aeglane kulg pole paljusid kalamehi veel kinnistu omanikuks teinud.”
Turism
Sõrm: “See on küll Tarvise leivanumber, aga mina tahaksin ära märkida Kuressaare linna head tööd turismi arendamiseks, mõtlen linnuse vallikraavide puhastamist, jahisadamat.”
Tarvis: “Ega sanatooriumi kõrval muud suuremat sel aastal valminud polegi. Ooperipäevad on hea kultuuriturismi märk.”
Sõrm: “Lõbumajad on Saaremaal alla käinud, varasemate aastate õitsengust pole enam midagi järel, kuigi see on turismimajanduse indikaator.”
Levisto: “Saaremaa on muutumas pansionaat-tüüpi regiooniks, kuhu vanemad inimesed tulevad rahu ja vaikust otsima. Lõbumajandust siin ei arenda. Kahjuks ei kasutata meil veel kõiki võimalusi ära. Nägin suvel, kuidas turistid piilusid lossi hoovis suurtükitorni aknast sisse, mis seal on, ma ei tea, aga kohvijoomise koha peaks sinna küll teha saama. Praegu saab kohvi juua lossi seitsmendal korrusel, pealegi tuleb selleks pilet osta”
Tennis ja jalgpall
Levisto: “Kuressaare jalgpallimeeskond on minu teada ainus võistkond, kes mängib Eesti esiliigas, see on kah asi. Kuressaare staadionimuru on tänu jalgpallile vaata et Eesti parim, novembrikuus peeti kirgiislastega siin korralik mäng maha.”
Sõrm: “Tennis ja jalgpall pole küll saarlaste ärid, aga välisinvesteeringutega on Kägu ja Pohlak Saaremaale palju kasu toonud. Lapsed saavad nüüd tennisetrenni teha 200 kroonise kuumaksu eest, see on ligi 80 protsendiline hinnaalandus.”
Kontkar: “AC Milan ei koosne ka kohalikest jalgpalluritest, ometi toob riigile palju raha sisse.”
Põllumajandus
Sõrm: “Mereranna ja Kõljala on tublimad tegijad, üldiselt võetakse väga õrnal alusel laenu. Seenekasvatus kõrbes põhja täies mahus.”
Tarvis: “Kati Näälik ütles, et maasikakasvatus läks tänavu hästi. Mandrimehed tahavad triticalest hakata taarat tegema, mis kahe aasta pärast looduses ära laguneb.”
Levisto: “Metsamajanduse hiilgeaeg kestab, puiduvirnu on linna ümbrus täis.”
Sõrm: “Puiduvirnad on kuhjunud kütusehinna tõusu pärast. Vanade hindadega polnud vedajad nõus enam jätkama, uute hindadega polnud kokkuostjad jälle nõus, sellest siis aasta lõppu kuhjunud suured puiduvirnad.”
Ühekordselt kasutatavad külastusriided ja kummirõngad
Levisto: “Mullutu karusloomafarmi hooned ostis ära Meri Invest ja seal tehakse nüüd tõsist tööd. Juba pidi kolmes vahetuses seal töö käima, üle 60 maainimese saavad tööd ja omanikud investeerivad kummidetailide tootmisse veel juurde. Minu teada on see Enn Meri kõige õnnestunum projekt.”
Sõrm: “Kuressaares, piimakombinaadi vastas, hakkas Peleriin Medical tegema ühekordselt kasutatavaid külastusriideid. See pole ka päriselt saarlaste ettevõtmine, nende firmadega on nii, et kui elatustase meil paraneb, siis need firmad kaovad. Kasutatakse odavat tööjõudu ära.”
Kaubandus
Sõrm: “Saaremaa Tarbijate Ühistu on Kärlale, Astesse ja Tornimäele tänavu investeerinud. See raha ei tule kuigi kiiresti tagasi, majanduslik investeering see eriti ei ole. STÜ-le on konkurentideks hulgilaod, Mona Kaubandus, Säästumarket on tulemas.”
Tarvis: “Saaremaa Tarbijate Ühistu on töötanud ühistulise tegevuse parimate traditsioonide vaimus. Omaaegses Eesti riigis hinnati ka aatelisust.”
Toitlustus
Tarvis: “Need Sivad on kaunis Nõukogude näoga, eriti tualetid, sel suvel kogesin. Kohvikud on suvel Kuressaares juba õhtul kella kuuest kinni.”
Sõrm: “Ega praegusel ajal pole Kuressaares ka kohvikutarbijaid, maksujõuline tarbijaskond puudub. Ja suveks kolmeks kuuks leida personal, kes sinu tagant ei varastaks ja kelle tööga jääd rahule, on väga raske.”
Levisto: “Kahju on Kuursaalist, külastajaid on seal vähe, isegi Tivoli aegu polnud maja täis. Ilmselt kohvikukultuur lausa puudub. Nutan Zehenderi kohvikut siiani taga, ilmselt omanikele ei tasunud see äri ära.”
Meie Maa ärgitas oma lehte hindama
Levisto: “Saaremaa parim ajaleht.”
Sõrm: “Võibolla Leisi leht on parem. Meie Maad me ära ei märgi, sest mõtteerksust ja särtsu on lehes vähe. Leht on mugandunud turupositsiooni otsas, sisulist tööd võiks rohkem teha. Teed hommikul lehe lahti ja vaatad 47. aasta mälestusi, sellist kohalikku analüüsivat kirjutist asjade käigust ei ole.”
Tarvis: “Teise lehekülje on vallutanud üks mees.”
Kontkar: “Ka vabariiklik ajakirjandus on lahjemaks jäänud, kaks kolmandikku on reklaam.”
Sõrm: “Saare Nädalaleht elavdas kohalikku elu tunduvalt. Ajakirjandus on spetsiifiline ja raske bisnis, sellise kogemuse eest polnud üldse palju miljonit maksta. Kuigi nädalaleht läks pankrotti, on Saaremaal ikka veel puudu korralik nädalalõpu lugemisleht.”
Kontkar: “On avaldatud arvamust, et Saaremaal mastaapse äri käimalöömiseks on miljon krooni riskikapital.”
Levisto: “Täna hommikul(möödunud reedel isttusid eksperdid koos) sai mul poole kohvitassi pealt leht läbi. Kihelkonna pensionäri jõulumõtisklus tekitas minus mingeid tundeid, võibolla oleks paksemat lehte vaja.”
Sahinad
Ekspertidelt sai ka arvamusi rahva hulgast kuuldud ütlemistele. Keegi pakkus Saaremaa parimaks transpordiettevõtteks Saare maavalitsust.
“Miks ka mitte,” arvas Sõrm.
Levisto ei soovinud oma tööandja kohta arvamust õelda.
Martinson kaalus Neomobile võimalusi parimate pingeritta pääsemisel heaks, maavalitsuse hoiak on mõnes mõttes arusaamatu.
Tarvis ja Kontkar pidasid asja heaks huumoriks.
Teine kartus puudutas Saaremaa kasulikuma ettevõtte valimisel mitut juhtu, kui parimaks valitu üsna pea pankrotti läks.
Sõrm: “Kui sadamat ja silda ei tule, saame järgmisel aastal sanatooriumi välja pakkuda, pankrotiohtu pole seal küll tunda. Seekordne sanatooriumi parimaks tunnistamine olnuks avansiline, kuigi ehituse tellijana on ta vaieldamatult esimene. Töötulemused peaksid järgmisel aastal ilmnema. Minu arvamus on, et sild ja sadam peavad käsikäes käima.”
Levisto: “Kas keegi on teinud mingisuguse arvestuse, millist efekti sadam meile annab. Olen kusagilt näinud arvu 190 kruisilaeva aastas, mida see tähendab?”
Tarvis: “Sadama otsuse peab valitsus tegema, kuigi kõik siin Eestis on võimalik.”
VELJO KUIVJÕGI

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised