-1 C
Kuressaare
Laupäev, 27. november 2021

Vätta algkooli saatust arutatakse uuel aastal

“Oleme seisukohal, et maal korraliku hariduse saamine on üheks kindlaks eelduseks meie maaelu säilimiseks,” kirjutavad Vätta algkooli lapsevanemad pöördumises Pihtla volikogu poole.
Pihtla vald tahab Vätta algkooli tulevast aastast sulgeda, kuna kooliteed alustab järjest vähem lapsi ning kooli ülalpidamine on vallale majanduslikult kahjulik.
Sel õppeaastal õpib Vätta algkoolis 14, tuleval aastal üheksa õpilast. Järgmisest õppeaastast on esimesse klassi tulemas üks õpilane, aastal 2002 mitte ühtegi, 2003. üks ja 2004. aastal kaks õpilast. Praegu töötab koolis kaks täiskohaga õpetajat.
Lapsevanemad kinnitavad, et Vätta algkool annab lastele väga hea hariduse ning koolis on tugev pedagoogiline kaader. Kool pakub lisaks põhiainetele arvutiõpet ja rahvatantsu, poistele õpetatakse puidutööd, viitavad lapsevanemad ja soovitavad enne sulgemisotsuse tegemist asja kaaluda ning võimalusel arvestada Kaarma valla kogemusega koolide ühendamisel.
Enamik Vätta õpilastest peaks kooli sulgemisel haridusteed jätkama 15 kilomeetrit eemal asuvas Kuressaares. Volikogus arutati eile ka võimalust, mille kohaselt pandaks Vätta lapsed Pihtla kooli, kuid see variant ei leiaks lapsevanemate toetust.
Lapsevanemate esindaja Heino Vipp ütles, et kuna Vättalt käiakse tööl Kuressaares, oleks isegi bussiühenduse loomise korral keeruline lapsi Pihtla kooli saata. Ja vaid paariks aastaks poleks sel mõtetki, sest pärast algkooli lõppu tuleb niikuinii linnas koolis käima hakata. Õpilaskoht ja bussisõit tuleb selgi juhul vallaeelarvest tasuda.
Seni on Vipi sõnul vallavalitsuse poolt esitatud järgmise aasta eelarves Vätta kooli arvel puudujääva summana mitmesuguseid arve, alates 150 000 kuni 205 000 kroonini.
“Kogu aeg opereeritakse ümmarguste arvudega meile negatiivses suunas. Ma tahaksin avaliku teabe seaduse alusel eelarvet näha, et saaksime rääkida tegelikest summadest,” lausus Vipp. “Vald ei ole aktsiaselts, et ta peaks kasumit teenima. Selge, et koolikoht on kallis, aga meie oleme üks osa vallast ja lapsed on osa valla inimestest.”
Vallavolikogu liige Endel Pank märkis samuti, et enne otsuse langetamist peaks volikogule esitatama täpsed andmed nii kooli majandamiskulude kui ka sulgemise korral tekkivate kulude osas.
Volikogus jäi kõlama kahtlus, kas kooli sulgemine ja hoone müükipanek oleks kõige õigem variant, sest Vätta rahval kaoks sellega velskripunkt ja kooskäimise koht. Avaldati lootust, et maja haldamiskulusid on võimalik vähendada.
Kooli sulgemise küsimuses tuleb Pihtla volikogu taas kokku umbes kuu aja pärast.Tulevast aastast lõpetab tegevuse Nasva algkool Kaarma vallas, samuti on sulgemisohus Lümanda valla Taritu algkool. Lümanda vallavalitsus arutab kooli sulgemist pärast jõule.
Aastal 1991 oli Eestis 666 kooli, kus õppis 216 965 last, praegu õpib 685 koolis 212 184 õpilast. Käesoleva õppeaasta eel suleti Eestis 19 kooli. Saaremaal on viimase viie aastaga suletud kolm väikekooli, kõik laste vähesuse tõttu.
SVEA AAVIK
ANDRES SEPP

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised