-2.8 C
Kuressaare
Kolmapäev, 1. detsember 2021

Riik hakkab maksma toetust puisniitude ja rannakarjamaade hooldamise eest

Saaremaa keskkonnateenistuse looduskaitse peaspetsialist Veiko Maripuu ütles Meie Maale, et maahooldustoetust hakatakse maksma talunikele ja ühistutele puisniitude, rannakarjamaade, puiskarajamaade ja alvarite majandamise eest.
Pool – looduslike koosluste majandamise all on mõeldud nende karjatamist või niitmist. Riigi eelarveprojektis on maahooldustoetuseks järgmisel aastal ette nähtud ligemale 19 miljonit krooni.
Toetust saavate maatükkide nimekirja koostab Saaremaa keskkonnteenistus koostöös BKA Saaremaa Keskusega jaanuri lõpuks.
Nimekirja kokkupanemisel kasutatakse BKA andmebaase ja Pärandkoosluste Ühingu käesoleval aastal koosluste inventeerimisel saadud värskeid andmeid.
Pärast esialgse nimekirja ja kaardimaterjali valmimist jaanuari keskel tutvustatkse materiale omavalitsustele.
“Omavalitsus peab püüdlema, et nimekirja lisanduks uusi potensiaalseid maahooldustoetust väärivaid kooslusi, mille kohta seni andmed puuduvad,” selgitas Maripuu. Samuti peavad omavalitsused abistama vastavate alade majandajate väljaselgitamisel.
Veiko Maripuu ütles, et nimekiri koostatakse pingerea põhimõttel, kus väärtuslikumad kooslused on asetatud ettepoole. Kui toetussummad kõiki nimekirja kantud kooslusi ei kata, jäävad nimekirja lõpus asuvad maatükid totusest ilma.
“Maahooldustoetused peaksid parandama mingilgi määral maainimeste eluolu ehkki on ka selge , et toetust ei pruugi saada iga küsija” selgitas Maripuu.
Kokku võib Maripuu sõnul Saare maakonna nimekirja sattuda umbes 2000 – 3000 ha ulatuses poollooduslikke kooslusi.
Maahooldustoetusega tegelev BKA Saaremaa Keskuse spetsialist Priit Penu ütles Meie Maale, et kuna toetuse maksmine on esmkordne, siis on toetuste saajate ringi väljaselgitamise ja toetuste väljamakmise tingimustega seonduv veel lõplikult paika panemata.
Pool – looduslik kooslus on inimetegevuse tulemusel aastasadade jooksul tekkinud maastikutüüp, mis on intensiivse põllumajanduse tulemusel hävinemas. Pärandkooslused vajavad säilitamist kuna aastasadadega on nad kujunenud elupiagaks paljudele nüüd juba haruldasetele liikidele, samuti on kooslusted väärtuslikud maastikulisest seisukohast.
AIN LEMBER

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised