-1.4 C
Kuressaare
Teisipäev, 30. november 2021

Mandri tööstus plaanib piima kokkuostu Saaremaalt

Saaremaa tootjaid kõrge piima kokkuostuhinnaga peibutav AS Võru Juust on pannud kohaliku liha – ja piimaühistu juhatust koostama tegevuskava juhuks, kui saarlaste piima hakkab tõepoolest minema Võru juustumeistritele. Piima väljavedu mandrile tõstab kohaliku tööstuse püsikulusid, mida ühistu juhatus loodab korvata väiketootjatele madalama piimahinna maksmisega.
Saaremaa liha – ja piimaühistu juhatuse liige, Kõljala POÜ juhatuse esimees Tõnu Post kinnitas Meie Maale, et ühistu juhatus on suur – ja väiketootjatele erineva piimahinna kehtestamist arutanud, kuid sellekohase otsuse langetamine tuleb kõne alla pärast seda, kui mõni tootja on hakanud mandrile piima müüma.
Post ütles, et kokkuostuhinna diferentseerimine kerkis päevakorda umbes kuu aega tagasi, kui maakonna suurim piimatootja Mereranna PÜ lubas piima Võrusse viia. Tehing jäi esialgu katki kuna kohaliku tööstus tõstis 1. detsembrist piimakilo hinna kolmele kroonile, kuid Võru Juust jätkab surve avaldamist ning lubab omalt poolt sootsamat hinda.
Enam kui kümme protseni maakonna piimast tootva Mereranna PÜ juht Urmas Lehtsalu ütles, et läbirääkimised Võru Juustuga on endiselt käimas.
“Meie soov oleks ikkagi saada natukene suuremat hinda, kuid praegu kohapeal pakutakse,” märkis Lehtsalu, kelle sõnul pakub Võru Juust kõrge sordi piima varumishinnaks 3,3 krooni.
Lehtsalu ei soostunud ütlema, millist hinda küsib Mereranna PÜ Saaremaa tööstuselt.
“Hind on ikkagi kokkuleppe küsimus aga oleks selline soov, et juhatus on olemas ja et ta teeb tööd.” Lehtsalu lisas, et juhul kui ühistu juhatusega jaanuariks kokkuleppele ei saada, võib Mereranna piim hakata tõepoolest minema Võru Juustule.
AS Võru Juust juhataja Heiki Pensa sõnul loodab nende ettevõte saarlastega lepingu alla kirjutada jaanuaris. Pensa kinnitas, et peale Mereranna käivad neil kõnelused veel teistegi tootjatega.
“Meid huvitaks Saaremaalt tuua terve autotäis: 12 – 16 tonni päevas. Väiksema koguse puhul tuleb kõne alla ülepäevavedu, aga loomulikult oleks vaja ikkagi saada täisauto.”
Pensa ütles, et piimaraha maksab Võru Juust kätte järgneva kuu jooksul, suuremad tootjad saavad piimaraha koguni mitu korda kuus.
“Juba väga pikka aega on meil stabiilne maksegraafik, see on nagu aluskivi, millega üldse konkurentsis püsida,” lausus ta.
Võitlus elu ja surma peale
Post märkis, et olukorras, kus suured tootjad kipuvad kohaliku meierei madalama kokkuostuhinna tõttu mandrile libisema, tuleb tegutseda selle nimel, et Saaremaa tööstus jääks ellu.
“Ma kardan, et kui üks on otsustanud piima saarelt ära viia ja talle tõesti makstakse hästi, siis leitakse ka järgmine, kes siit ära läheb,” sõnas Post.
Seetõttu on vaja leida vahendeid, et pakkuda suurtoojaile piima eest konkurentsivõimelist hinda.
“Suured, kes annavad olulise osa toodangust tuleb otse jõuga ellu jätta, sest nende käest saab ju piima odavamalt kätte,” põhjendas Post.
Piiri tootjate vahel, kes hakkavad saama kõrgemat ja kes madalamat hinda, praegu Posti sõnul ühistu juhatuses arutatud ei ole. “Ma ise kujutan ette, et arvestatav tootmisüksus oleks ikka 50 looma.”
Posti sõnul peaksid suured tootjad hakkama kõrgema sordi eest saama võrdselt mandril pakutavaga, väikesed jääksid aga praegusele tasemele.
“Muidugi tekitab see otsus paksu verd, aga kui küsimus on kombinaadi püsimajäämises, siis nii ka läheb.”
Meie Maale on vihjatud, et kui teiste Eesti tööstustega toimib saarlastel tõenäoliselt kokkulepe, et saarlaste piim kuulub kohalikule meiereile, siis AS Võru Juust on Saaremaa tööstusega Atleedi kaubamärgi pärast tülis ning toimib oma äranägemise järgi.
Suuremad piimatööstused peavad piima kokkuostuhinna tõstmist uuest aastast tõenäoliseks. Tootjate ühistu E – Piim finatsdirektor Taavi Aas ütles teisipäeval BNS – ile, et firma tõstab 1. jaanuarist kõrgema sordi piima kokkuostuhinda praeguselt kolmelt kroonilt 3,30 kroonile kilo piima eest. Aas märkis, et ühelt poolt on tingib hinna tõusu piimaturg, teisalt piimatööstuste konkurents.
Tallinna Piimatööstuse juhatuse esimehe Neeme Jõgi sõnul on kokkuostuhindade tõus järgmisel aastal tõenäoline – umbes 10 senti kilo kohta. Hetkel maksab Tallinna Piimatööstus kõrgema sordi piima eest 3,10 – 3,25 krooni kilost.
Ka AS – i Ühinenud Meiereid juhatuse esimees Rudolf Kuldkepp peab kokkuostuhindade tõusu järgmisel aastal tõenäoliseks.
AS – i Põlva Piim juhataja Aivar Häelm ütles, et ettevõte uuest aastast ilmselt kokkuostuhinda ei tõsta. Häelm märkis, et Põlva Piim tõstis hinda 3,30 kroonini kilolt 1. detsembril.
AIN LEMBER

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised