-5.1 C
Kuressaare
Kolmapäev, 8. detsember 2021

Sõrves hakatakse tuulest elektrienergiat jahvatama

Torgu vallavolikogu andis esmaspäeval rohelise tee osaühingule Meritreid, kes püstitab paari lähema kuu jooksul kahele Sõrves asuvale maalapile esimesed tuulegeneraatorid.
“Firma on vajalikud kooskõlastused saanud ja kokku leppinud naabruses asuvate kinnistute omanikega, kellel ei ole tuulegeneraatorite vastu midagi,” kinnitas Torgu volikogu esimees Anne Rand.
OÜ Meritreid tegevdirektor Kaido Schmidt ütles, et üks tuulegeneraatorite park rajatakse Sääre, teine Türju külla. Esimese pargi omanik on Schmidt ise, teine kuulub ühele Belgia Kuningriigi alamale, keda tartlane Eestis esindab.
Kaido Schmidti sõnul on osa Taanis ja Põhja – Saksamaal toodetud mehhanismidest juba Saaremaale toimetatud ning esimene, 300 – kilovatise võimsusega tuulegeneraator peaks püsti pandama tuleva aasta jaanuari – või veebruarikuus.
Eestis toodetakse tuulest energiat vaid Hiiumaal, kus on üks 150 – kilovatise võimsusega generaator. Taolisi pannakse Sõrve esialgu püsti kolm, millele umbes aasta pärast lisandub veel samapalju. Kokku pannakse üles üksteist tuulegeneraatorit.
Schmidt lausus, et kui Saaremaa elektrienergia vajadus on olenevalt aastaajast 20 000 – 30 000 kW/h, siis tuulest loodetakse esialgu välja pigistada 750 kW tunnis.
“Plahvatusega ei toimu midagi, vaid asi läheb käima tasa ja targu,” sõnas Schmidt.
“Loodame, et me kasvame ja suudame mingi aja pärast rahuldada 10 – 20 protsenti Saaremaa elektrienergia vajadusest. Tegelikult peaks isegi neljandiku ära katma.”
Schmidt nentis, et Saaremaal tuuleenergiast elektri tootmisest on huvitatud teisigi firmasid ja seega pole võimatu, et tulevikus kogu Saaremaal vajaminev elektrienergia kohapeal toodetakse.
Sõrves toodetav elektrienergia müüakse Eesti Energiale, kes kannab hoolt selle eest, et see tarbijateni jõuaks.
Eesti Energia pressiesindaja Kaie Saar ütles, energiaettevõte on kohustatud alternatiivenergiat kokku ostma hinnaga, mis on 90 protsenti kodutarbijale kehtestatud põhitariifist. Praegu maksab kilovatt elektrienergiat 75 senti.
Kaie Saar ütles, et ilmselt hakatakse Eestis lähitulevikus järjest rohkem ja rohkem alternatiivset energiat tootma.
“Näiteks Taanis toodetakse tuulest 6 – 8 protsenti kogu elektrienergia kogumahust,” sõnas Saar.
“Väga suures mahus ei saa tuulest elektrit siiski toota, sest see on ebastabiilne, olenedes puhtalt sellest, kas tuult on või pole.”
Eesti ainus tuulest elektrit jahvatav generaator asub praegu Hiiumaal Tahkuna neeme tipus. Alates septembrist 1997 töötav tuulik kuulub Biosfääri Kaitseala Hiiumaa keskusele.

Eelmine artikkelMaskid Raegaleriis
Järgmine artikkelLühiuudised
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised