-2 C
Kuressaare
Pühapäev, 28. november 2021

Kuressaares peeti tervisepäeva

Kultuurikeskuses peetud tervisemessil tutvustasid end ja oma võimalusi mitmed ravimi – ja tervisefirmad ning spordiklubid nii Saaremaalt kui mere tagant. Samas oli igal külastajal võimalik lasta mitmel moel oma tervist kontrollida.
Publikule pakuti nii ihu – kui vaimutoitu: kui degusteerimislettide juures sai mekkida kõike seda, mis on tervislik (ja samas väga maitsev), siis silma “nuumamiseks” võis pilgu peale visata sportlike rõivaste moeetendusele.
Tervisepäeva moto “Tuhat sammu tervise heaks” kutsus kõiki kuressaarlasi vabasse õhku ja võimlemissaali, veetmaks jalutades ja võimeldes ühe sportliku puhkepäeva.
Vaatamata sügisesele ilmale tuli tervisepäevalisi kokku vähemalt paar tuhat, hindas päeva üks korraldaja, Kuressaare linnavalitsuse pressiesindaja Reet Truuväärt.
Tervisepäev ajas linlased liikvele
Uduvihmane laupäev kujunes paljudele kuressaarlastele üpris sportlikuks puhkepäevaks – kes sattus tahtlikult või poolkogemata mööda linna suundorienteeruma ja kes ühisgümnaasiumi võimlasse aeroobikat tegema, kes sukeldus sportlikult tervisemessi melusse.
Tervisepäeva peakorraldajad Reet Truuväärt ja Imbi Jäe on meeldivalt üllatunud: keegi ei julgenud loota, et osavõtt Kuressaare II tervisepäevast võinuks kujuneda nii aktiivseks.
“Messile jätkus inimesi algusest kuni lõpuni välja, orienteerumisest võttis osa kaks korda rohkem inimesi kui eelmisel aastal ja võimlemispäeva treeningutel oli rohkesti nii kaasategijaid kui pealtvaatajaid,” võtsid nad tervisepäeva kokku.
Tervisemess – hingele ja kehale
Tervisemess Kuressaare kultuurikeskuses meelitas rahvast mitut moodi. Lisaks tervisliku toidu, ravimite, vitamiinide, looduskosmeetika, terviseajakirjanduse, hügieenivahendite, spordirõivaste ja palju muu tervisega seonduvaga tutvumisele sai iga messikülastaja soovi korral ka oma tervislikku seisundit kontrollida lasta. Et iga mõõtmise – testimise juurde käisid vajaduse korral ka arstide konsultatsioonid, saidki kõige suurema menu osaliseks kõikvõimalikud mõõtmise – ja analüüsiaparaadid.
Kõige agaramalt paistsid inimesed kasutavat võimalust lasta oma luutihedust testida. Kas tekitas huvi see, et protseduuri tehti tasuta või on meie rahvas tõesti niiväga oma luustiku seisukorrast huvitatud – igal juhul lookles selle boksi ees pikk järjekord hommikust õhtuni.
Usinasti lasti mõõta ka kolesteroolitaset ning selgus, et igal kolmandal viiekümnest mõõtmas käinud inimesest on kolesterooliga probleeme.
Kes soovis, võis lasta kontrollida ka oma vererõhku ja veresuhkru taset ning keha rasvasisaldust, looduskosmeetika esitlejate boksi ees testiti klientide näonahka, ka nägemiskontrolli aparaatide ees seisid inimesed suisa järjekorras.
Saaremaa punaristlased andsid messilistele kaks etteastet, lavastades erinevates situatsioonides “kannatanule” esmaabi andmist. Vaatamist vääris ka kelmikas spordirõivaste moeshow, mis pool kultuurikeskuse saali publikut täis meelitas.
Kõige suupärasema osa moodustasid loomulikult tervislike toiduainete tutvustused ja presentatsioonid. Ühesuguse mõnuga maitsti nii müslisegusid kui naturaalset kohupiima, kes tervisepäeva puhul tervislikku ja väljaarvutatud kaloraaziga lõunat süüa tahtis, võis seda teha sealsamas messisaali kohvikunurgas.
Suundorienteerumine keerulises kodulinnas
Kaart käes, mööda linna jalutamine ehk tervisepäeva suundorienteerumine tabas endalegi üllatuseks ka nii mõndagi sellist kodanikku, kes hommikul kodust välja tulles seda endast kahtlustadagi ei osanud. Seda võis järeldada paljude ontlikult riides linlaste väljanägemisest, kes, õhupall ühes ja linnakaart teises käes, mööda Kuressaare terviseobjekte oranzide märkidega kompostreid taga otsisid.
Kui messil ringi vaadates jäi silma valdavalt keskealine ja vanem seltskond, siis orienteerumisest võttis osa eriti palju noori. Aga oli ka perekondi – kolm põlvkonda üheskoos vapralt kodulinna taasavastamas.
Et orienteerumismarsruut viis kõndijad haigekassa ja sanatooriumi juurest jahisadamasse ning sealt läbi staadioni ja Mierzejevski aia tagasi kesklinna tõi, tuli kokku läbi marssida tubli kolmekilomeetrine ring.
Kui asjale lisada veel kavalasti peidetud kontrollpunktide ülesleidmise põnevus ja nii mõnedki naljakad õigelt rajalt eksimised, siis võis iga orienteeruja tagasi kultuurikeskusse naasnult enese saavutustega vähemalt rahul olla.
Liiatigi said kõik 115 osavõtjat oma ponnistuste eest ka suuremalt või väiksemalt auhinnatud – peaauhinnaks loositi välja kallis elektrooniline pulsilugeja.
Üks-kaks, võimlema!
Need, kes linna mööda lonkimist suuremaks asjaks ei arvanud ja just võimlemist selleks õigeks tervisepäeva liikumisviisiks pidasid, said kokku Saaremaa Ühisgümnaasiumi võimlas. Registreerumislehtede järgi võttis võimlemispäevast osa 114 inimest, neile lisandus veel hulk untsantsakaid, kes ise harjutustest osa võtta ei söandanud, küll aga teiste tegemisi mõnuga pealt vaatasid. Võimlemine paistis kõige rohkem huvi pakkuvat just noortele naistele ja lastele.
Kui võimlemispäeva alustanud reipas soojendusaeroobikas lõi kaasa küllalt palju täiskasvanud võimlemishuvilisi, siis beebide harjutusi ja laste rühivõimlemist tuli tegema tunduvalt väiksem seltskond. Selle – eest olid pisikesed võimlejahakatised, kes koos emmedega harjutusi tegid, äraütlemata asjalikud ja armsad, nii et see tekitas kõrvaltvaatajates erilist pealtvaatamise ja harjutuste meeldejätmise huvi.
Palju elevust tekitasid ka väikesed päkapikk – võimlejad, kes vaheldumisi ise vahvasti esinesid ja oma emad võimlema – võistlema meelitasid.
Võimlemispäeva viimane osa tutvustas huvilistele joogat.
Tuleval aastal jälle
“Niipalju, kui meil tervisepäevast tagasisidet on olnud, on nii messil osalenud ettevõtted – asutused kui külastajad seda üritust väga kiitnud,” ütleb Truuväärt.
Korraldajad ja osalejad pidanud kohe päeva lõppedes omavahel nõu ning otsustanud: tervisepäeva traditsiooni tuleb järmisel aastal jätkata, pealegi – sarnast tervise – ja liikumise päeva mujal Eestis ei korraldatagi.
Selline üritus on terviselinna nime kandvas Kuressaares aga üks igati seisusekohane ettevõtmine.
“Seekord jäi aktiivse puhkuse teema sootuks arendamata, samuti sportlikud harrastused, spordivahendid. Tuleb vaadata, et tervisepäev pakuks inimestele veel rohkem aktiivse liikumise võimalusi, rohkem tähelepanu peab pöörama haiguste ennetamisele

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised