12 C
Kuressaare
Laupäev, 28. mai 2022

Turbaväljad kui riiklikud õhusaastajad

Enamasti riigi maal asuvad suured õhusaastajad – kuivendatud turbaväljad – tuleks vähemalt osaliselt kasulikuks energiaks muuta. Seni ei ole riik suutnud teha otsust nende alade edasise kasutamise suhtes. “Riik peab otsustama, mida teha tööstuse järel teise suure saasteallikaga, turbaväljadega,” tõdes TPÜ Ökoloogia Instituudi sooteadlane Mati Ilomets eile, ülemaailmsel keskkonnapäeval märgaladele pühendatud looduskaitsekuu lõpetuseks korraldatud teabepäeval biosfääri kaitseala ruumes.
BKA Saaremaa Keskuse juhataja Mart Hermanni sõnul moodustavad märgalad koos ranna- ja lamminiitudega veerandi Eesti territooriumist. Saaremaal on säilinud vaid 5% soodest – Eestis kõige vähem. Turbaväljad on aga muutunud tööstuse järel teiseks suureks keskkonnareostajaks. Turvas paiskab lagunemise käigus õhku süsihappegaasi, mistõttu ei toimu enam süsiniku sidumist, vaid see hoopis lendub.
Lahendusteks on teadlased otsinud mitmeid variante. Kõiki kraave kinni ajada ei saa, et sooalasid uuesti juurde tekitada. Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskuse teadur Tõnu Mauring esitas USAst pärineva märgalapuhasti idee, mis oleks märgatavalt odavam tehniliste puhastusseadmete kasutamisest. Puhastada saaks nii õhku kui vett, samas oleks kütet elektrienergia tootmiseks.SVEA AAVIK

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised