12 C
Kuressaare
Laupäev, 28. mai 2022

Atla sadama ehitajad hädas välissaarlastega

Tänavu jaanipäevaks valmima pidanud Atla jahisadama ehitamine on takerdunud Göteborgis elavate vendade Edvard ja Bernhard Kajupanga soovimatusele pisemalgi määral valla ja sadama ehitusega seotud investorite huve arvestada.
Hiljaaegu päevakorda kerkinud sadamaehituse on muutnud keeruliseks asjaolu, et vallale kuuluv sadamakoht jääb investorite plaanide elluviimiseks pisut väikeseks, naabruses asuvad Kajupangad keelduvad aga vajaminevat lisamaad andmast. Hiljuti toimunud läbirääkimistel lükkasid vennad otsustavalt tagasi ettepaneku anda oma maavaldustest sadama käsutusse 0,4 ha suu-rune maatükk. Maatüki eest pakutud asendusmaa või osalus sadamat haldama hakkavas firmas jättis Kajupangad ükskõikseks.
“Mis minu isa on muretsenud, seda ma ei taha ära müüa,” ütles telefoniusutluses Meie Maale Bernhard Kajupank (71). “Ma kahtlustan, kas sellest üldse midagi välja tuleb,” lisast ta, viidates looduskaitsjate vastuseisule Undva süvasadama ehitamisel. Saaremaa süvadama ehitusega seotud probleemidest on Kajupanga sõnul teinud saate ka Rootsi televisioon.
“Ma tahan, et see maa jääks eestlaste kätte, mitte et sinna ehitataks mingi aed ette ning rahvas ei saa randa,” sõnas 77-aastane Edvard Kajupank. “Pealegi on see meie üks kõige parematest kohtadest,” lisas ta. Vendadest vanim, Kihelkonna vallas elav Leonhard, on sadamaehitajate soovide suhtes mõistev, kuid ometi solidaarne Rootsis elavate vendadega.
Eesti riik on liiga teinud
Kajupankadega läbirääkimistel osalenud isikute sõnul kumab vendade keeldumisest läbi kibestumus Eesti maareformi pärast, mille alusel jäid nad ilma Vilsandi rahvuspargi koosseisu liidetud Soegi ninas asuvast maatükist. Rahvuspargi valdusesse läks ka Kajupankadele kuulunud Inna rahu, mille vendade kaupmehest isa Jaan ostis omal ajal hüljeste kaitsmiseks ruhnlaste ja teiste hülgeküttide eest.
<%1>“Nad on võtnud ära meie ilusa rannaääre Soegis ja tahavad nüüd ära võtta maad ka Atlas, muidugi pole me sellega nõus,” võrdsustas Edvard Kajupank riigipoolse sundvõõrandamise investorite pakkumisega. Rahvuspargi valdusse läinud maatüki asjus on vennad pöördunud juristide poole. “Meil pole tähtis, kellel on õigus, vaid mis on õigus,” põhjendas Edvard.
Sadam elavdab Atla küla elu
Lümanda vallavalitsuse arenguspetsialist Ain Rand ütles Meie Maale, et investorite plaani kohaselt tahetakse Atla lahe äärde ehitada jahisadam kuni kahe meetrise süvisega jahtide, kaatrite ja külameeste paatide vastuvõtuks. Lisaks tuleks sadama juurde väike majutuskoht, sadamapaviljonilt ja autoparkla.
Eelkõige on jahisadam mõeldud siseturistide vastuvõtuks ning vähetähtis pole maismaalt tulevatele turistidele puhkamisvõimaluste pakkumine. Ette on nähtud ujumiskoht, jalgrataste, vesirataste ja paatide laenutus. Vallavalitsuse huvi on, et jahisadama rajamisega remonditakse kilomeetrine sadamasse suunduv teelõik ning piirkonda tuuakse vesi ja elekter. Valla huvi on, et Lümanda kandi kunagine suurim küla hakkaks arenema, sõnas Rand.
Vendade Kajupankade vastuseisu tõttu on investorid praegu aja maha võtnud ning nihutanud ehitustööde alguse aprillikuust suve hakule. “Praegu jääb maa plaanide teostamiseks liiga väikseks ning investor ei taha oma raha sellistes tingimustes paigutada,” rääkis Rand, kelle sõnul läheb jahisadam plaanitud mahus maksma mitmeid miljoneid kroone.
Rand ütles, et juhul kui jahisadama projekt täies mahus ei realiseeru, on siiski küllalt tõenäoline, et valmis ehitatakse paadisild, korrastatakse sadamasse suunduv tee ning sadamakoht varustatakse vee ja elektriga.
Kajupangad ei usalda investoreid
End ausateks töömeesteks pidavate vendade Kajupankade sõnul ei ärata sadamaehitusega seotud ärimehed nendes usaldust. “Oleme ilmas palju ringi käinud ja tunneme sisetunde järgi ära, mis inimestega on tegemist,” sõnas Edvard, ilma et oleks oma tähelepanekuid täpsutanud.
Meie Maale teadaolevatel andmetel töötab osa investeerimisest huvitatud isikuid juhtivkohtadel Uudepanga süvasadama ehitamisega seotud Rootsi ehitusfirmas Scanska. Samas on investorid rõhutanud, et Scanskal ei ole Atla jahisadamaga siiski mingit sidet ning mehed tegutsevad eraviisiliselt.
Edvard Kajupanga sõnul võib nende perekonnal tekkida Atla maadega tulevikus oma ärihuvi, mida ta keeldus täpsustamast. “Miljonärideks me saada ei taha, aga muidugi peab kõik ökonoomiliselt kokku tulema,” ütles ta.
Edvardi sõnul tegelevad nad vennaga mõlemad hobi korras lillekasvatusega ning on selles valdkonnas saavutanud Rootsis üksjagu tuntust. Ilust lugupidava inimesena lubas Edvard, et neil on vennaga üht-teist plaanis, et Atla ümbrust kaunimaks muuta.
AIN LEMBER

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised