19.5 C
Kuressaare
Teisipäev, 9. august 2022

Anti Liiv kahtleb arvutite turvalisuses

Anti Liiv põhjendas esmaspäeval Riigikogu ees esinedes elektronkirjavahetust Austraalia eestlase Hillar Semenoviga, kellele ta möödunud nädalal ühe saarlase palvel kaks korda solvava sisuga kirju läkitas.
Samas tõstatas Liiv Riigikogus probleemi, kuidas ikkagi said tema tööarvutis olnud kirjad kättesaadavaks infoagentuuridele ja sealt edasi avalikkusele.
Liivi sõnul pole välistatud, et arvutites olevaid kirju saavad lugeda ka kolmandad isikud, kel puuduvad selleks igasugused volitused. “Kõige tõenäolisem, et häkker on lihtsalt mõni uudishimulik ja andekas koolipoiss,” viitas Riigikogu liige. “Olnuks minu arvutisse kiiganu koolipoisist häkker, ei juhtunuks midagi – ei ajaleheskandaale, ei süüdistuste hüsteeriat,” lisas ta samas.
Liiv kinnitas, et ei näidanud Semenovile saadetud kirju kellelegi. “Kuigi kirja tekstis rõhutati, et tegemist on avaldamisele mittekuuluva erakirjaga, rakendati erakiri kärmesti skandaali tekitamiseks,” lausus ta. “Selletõttu ma mõistaksin viimistlemata erakirja pahatahtliku avaldamise hukka. Peaks ikkagi olema normaalne, et osapoolte mõlemapoolse eelneva loata erakirju ei avalikustata.”
Anti Liiv rääkis, et on alati olnud kultuurse ja paljurahvuselise euroopaliku Eesti pooldaja, mis oleks vaba igasugusest rahvuslikust pingest. “Paraku tekitas sellise kirja avaldamine just sellised pinged,” sõnas Liiv.
“Ma ei tõsta täna küsimust, kes korraldas arvutisse salajast kiikamist ega soovi nende arvutiasjades ilmselt väga nutikate inimeste üles leidmist,” rääkis Riigikogu liige ja lisas, et tema kogemuse varal peaks asuma arvuteid kaitsma täiendavate turvameetmetega ja edaspidi isikustada väljaminevad arvutikirjad digitaalallkirjadega.
Digitaalallkiri
Digitaalallkiri on andmete kogum, mille inimene moodustab teatud tarkvara abil dokumendist ja tema ainuvalduses olevast isiklikust võtmest lähtudes.
Digitaalalkirja andmiseks on igal inimesel kaks võtit: isiklik ja avalik. Isiklikku võtit teab ainult inimene ise, avalik võti on vabalt kättesaadav igaühele. Avalik võti on vahend, mille kaudu dokumendi lugejal või adressaadil on võimalik kindlaks teha dokumendi autentsus ning veenduda selles, et dokumenti pole vahepeal muudetud.
Et digitaalallkirja konkreetse isikuga tõestatavalt siduda, tuleb kasutada kolmandat osapoolt – nn sertifitseerimisteenuse osutajat – kelle poolt väljastatud digitaalselt alla kirjutatud sertifikaadid seovad avalikku võtit selle omaniku nime, isikukoodi ja muude isikut üheselt iseloomustavate tunnustega.
ANDRES SEPP

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised