10.8 C
Kuressaare
Laupäev, 28. mai 2022

Sõrve küüditamisohvreil on lootus lisatoetusele

Eesti Natsismiohvrite Ühingu Saaremaa organisatsioon on ligi aasta pidanud kirjavahetust Saksa riigi ametnikega lootuses lülitada ka Sõrve küüditamisohvrid nende inimeste ringi, kes peaksid uuest fondist Mälestus, Vastutus ja Tulevik saama kompensatsiooni viimases suures sõjas natside poolt põhjustatud kannatuste eest.
Eesti Natsismiohvrite Ühingu Saaremaa organisatsiooni juhatuse esimehe Leevi Hängi sõnul loodab ühing abi Valgevene fondilt Vastastikune Mõistmine ja Leppimine, kelle vahendusel sõrulased mitme aasta eest Saksamaalt ühekordset kompensatsiooni said. Meil on valgevenelastega head kontaktid, nende käsutuses on ka meie inimeste andmebaas, seetõttu loodame, et sealtkaudu on kompensatsiooni asja ajamine mõistlik, rääkis Häng.
Valgevenelased esindasid Eesti natsiohvrite ühingut ka läinud nädalal Londonis toimunud fondi Mälestus, Vastutus ja Tulevik järjekordsel kohtumisel. “Kokkusaamine jättis meie jaoks soodsa mulje. Saksa riigi esindajana fondi loomisel osalev Saksa riigiminister Otto Graf Lambsdorff viitas, et Balti riike tuleb kindlasti kompensatsiooni saajate hulgas arvestada,” vahendas Leevi Häng.
Järjekordne, tõenäoliselt viimane läbirääkimiste voor toimub 22. ja 23. aprillil Berliinis, kus peaks ka selguma, kas Sõrve natsiküüditamise ohvrid ikka jäävad kompensatsioonisaajate hulka ja kui suureks kujuneb väljamakstav toetussumma.
1944. aasta sügisel küüditasid sakslased Sõrvest Saksamaa ja Poola laagritesse ligi 3500 inimest, kellest kohapeal suri 250. Sõja lõppedes siirdus osa küüditatuist edasi välismaale, tagasi koju jõudis 2500 inimest. Küüditamisohvritest on tänaseks elus veel pisut üle 700 inimese.
10 miljardit natsismiohvritele
Läinud aasta alguses käivitusid Saksa suurtöösturite initsiatiivil läbirääkimised fondi moodustamiseks, millesse kogutud rahaga makstakse kompensatsiooni nn. ostarbeiteritele ehk idatöölistele, inimestele, kes viidi sõja ajal tööle Saksamaale või Saksamaa poolt okupeeritud aladele. Fondi nimega Mälestus, Vastutus ja Tulevik on töösturid tänaseks ühiselt kogunud 5 miljardit Saksa marka, sama palju paigutab sinna raha Saksa riik. Töösturid tahavad kogutud rahaga katta kompensatsioonid sunnitöölistele, samuti meditsiinieksperimentides kannatanuile, aga ka varalised, pangahoiuseid ja kindlustust puudutavad nõuded.
Kuna poole sajandi taguste kannatuste ohvrid on juba kõrges vanuses, soovib fond toetused välja maksta võimalikult kiiresti ja suure bürokraatliku asjaajamiseta.
Lahkhelide ja eriarvamuste tõttu erinevate huvigruppide vahel, keda võimalikud väljamaksed puudutavad, on fondi asutajatel tulnud mõistlike kokkulepeteni jõudmiseks pidada terve rida läbirääkimiste voore. Osapooled on vaielnud nii väljamaksete tingimuste kui fondi rahalise suuruse üle. Algselt 6 miljardi margane fond on eelkõige Iisraeli riigi ja mõjukate juudiorganisatsioonide survel kasvanud 10 miljardi marga suuruseks. Samas soovivad Saksa töösturid, et kompensatsiooni väljamaksmisega lõpetataks ka nende vastu enamasti Ameerika Ühendriikides algatatud kohtuasjad natsirezhiimi ohvrite poolt.
Veebruari alguses toimus Washingtonis fondi initsiatiivgrupi kohtumine, kus osalesid Saksa töösturite, Saksa, Iisraeli, Poola, Tshehhi, Valgevene, Ukraina ja Vene riigi esindajad, samuti juudiorganisatsioonid ja Ameerika kohtutes Saksa riigi ja ettevõtete vastu hagid esitanud natsismiohvrite advokaadid. Läbirääkimiste käigus jõuti kokkuleppele, et fondi väljamaksetest ei arvata maha natsiohvritele varem väljamakstud kompensatsioone. Samuti otsustati, et kogutud rahast umbes 1 miljard DEM-i suunatakse uude, Tuleviku Fondi, mis hakkab toetama praeguse ja tulevaste põlvkondade harimist inimõiguste ning vastastikuse üksteisemõistmise vallas.
MEHIS TULK

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised