10.8 C
Kuressaare
Laupäev, 28. mai 2022

Kevadtöödeks madala aktsiisimääraga kütus

“Meil on põllumehed seni kasutanud kerget kütteõli, mis aga pole mõeldud diiselmootoritele ning mille kõikuv kvaliteet võib rikkuda mootoreid, ” ütles Ivari Padar. “Ka hüvitist on makstud tavaliselt alles aasta lõpus, mis hoiab hooajal käibevahendeid kinni, samuti ei pruukinud kompensatsioonisumma olla piisav.”
Alates 1997. aastast kompenseeriti põllutöödel ning kutselisel kalapüügil kasutatud mootorikütuse aktsiis riigieelarvest. Senine kord aga oli liialt keeruline ja töömahukas ning põhjustas riigile lisakulutusi.
“Lahendusena tahame lubada Eestis turule tulla nii-öelda põllumajanduskütusel, st. erimärgistatud diislikütusel, mida lubatakse kasutada põllumajandustöödel,” selgitas põllumajandusminister. Seaduseelnõu kohaselt võivad põllumehed ja kalurid tänavu alates 20. aprillist aastaringselt osta erimärgistatud diislikütust aktsiisimääraga 40 senti liiter. Erimärgistatud diislikütuse aktsiisimäär on tavalisest tunduvalt madalam, moodustades viimasest vaid 10,4 – 13,1 %. Diislile madala aktsiisi kehtestamine annab põllumeestele umbes 2,5-kroonise soodustuse liitri kohta. Et põllumehed ei sõidaks maanteedel põllumajanduskütusega, hakkab kontrollima politsei ja maksuamet. “Häda sellele, kes seda kütust autosse paneb,” ütles Padar.
Diislikütuse erimärgistamiseks kasutatakse värvainet, praeguse kava kohaselt Rootsis samaks otstarbeks lisatavat rohelist värvainet. Kerge kütteõli märgistatakse kas keemilise aine furfuraali või punase värvainega.
Erimärgistatud diislikütust võivad osta vaid põllumajandustootjad põllupinna alusel ja kutselised kalurid kalapüügiloa alusel, kes sõlmivad müüjaga vastava ostulepingu.
“Loodan, et Riigikogu seda eelnõu võimalikult ruttu menetleb, et aprilli lõpus põllutöödel juba madalama aktsiisiga kütust saadaks kasutada,” ütles Ivari Padar.
Sarnased soodustused põllumajandustootjale ja kalurile on kehtestatud ka näiteks Soomes, Rootsis, Lätis, Taanis.
Põllumajandusministee- riumi juriidilise büroo peaspetsialisti Andrus Lepikovi sõnul võib pärast erimärgistatud kütuse käibessetulekut kasutada edasi ka kerget kütteõli. “Meil oli kaalumisel kütteõli traktorites kasutamise keelustamine,” ütles Lepikov Meie Maale. Erimärgistatud diislikütus on mõeldud vaid põllutöödele ja kutselistele kaluritele ning keelustamine oleks tee- ja metsatöödel kasutatavate traktorite omanikele tekitanud tõsise majandusliku põntsu, rääkis Lepikov.
Lepikov ütles, et seaduseelnõu väljatöötamise käigus toimunud vestlused kütusemüüjatega jätsid mulje, et nood erimärgistatud diisli arvelt oma kasumit suurendama ei hakka. “Ka seaduseelnõusse sai sisse kirjutatud hinnakujunduse mehhanism, et erimärgistatud kütuse väljamüügi hind peab olema aktsiisimaksu vahe võrra odavam.”AIN LEMBER

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised