9.3 C
Kuressaare
Laupäev, 28. mai 2022

Raegaleriis on sürrealistlik arhitektuurinäitus Austriast

Kunstnik Peter Rieder on sündinud Austrias, imekaunis turismipiirkonnas Salzburgis. Lavakujundust õppinud, kuid praegu vabakutselise kunstnikuna tegutsev Rieder teeb koostööd Austria, Saksamaa ja Shveitsi teatritega. Kunstniku ja graafikuna on ta näitustel esinenud ligi 25 aastat ning tema tööde iseloomustamiseks võeti Itaalias kasutusele termin “fantastiline sürrealism”.
Austria suursaadiku Michael Miessi sõnul on Peter Rieder üks väheseid sürrealiste Austrias. “Riederi tööd ei ole kaugelt nii sürrealistlikud kui näiteks Salvador Dali teosed, minu arvates on nendes realismi tunduvalt rohkem kui fantaasiat. Kunstnik ise on mulle tunnistanud, et ta on püüdnud teha oma töid mingist teisest vaatenurgast võetuna ning sellega seoses on need reaalsusest võõrandunud. Tema piltidel kujutatud kitsad tänavad mõjuvad suurte alleedena, mõni väike plats on võtnud suure dimensiooni ja mõni väike detail on omandanud hoopis teised mõõtmed,” rääkis suursaadik, kes ise väga sürrealismi armastab. Suursaadiku sõnul on Riederi maalide dekoratsioonilikkuses tunda, et ta on tegelikult lavakunstnikuks õppinud.
Nagu näituse pealkiri “Kehad arhitektuuris ja keha arhitektuur” vihjab, jaguneb väljapanek kaheks osaks. Esimeses Raegalerii saalis on põhitähelepanu pööratud arhitektuurile ja teine osa keskendub inimkehale ning selle üksikutele osadele.
“Saaremaal olen käinud varemgi ja alati olen tahtnud siia ka mõne kunstinäituse tuua. Et Peter Rieder on esimene austria kunstnik, kelle näitus Eestisse tuli, tõin selle kohe ka Kuressaarde. Loodan, et Eestisse saadetakse Austriast näitusi edaspidigi ning kindlasti püüan need siis ka Saaremaale toimetada,” lausus suursaadik Meie Maale.
Austria saatkonna korraldatav näitus “Kehad arhitektuuris ja keha arhitektuur” on väljas olnud Narvas ja Jõhvis, Kuressaare Raegalerii on näituse eksponeerimise viimane punkt Eestis. Väljakujunenud tava kohaselt pakkus saatkond kõigile näituse avamisele tulnud külalistele vaimutoidu kõrvale austriapäraste roogade ja Austria veini ning õlle näol ka pisut kehakinnitust. TIIU TALVIST

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised