-16 C
Kuressaare
Esmaspäev, 6. detsember 2021

Perearstikeskus lülitub telemeditsiinisüsteemi

Kuue Eesti raviasutuse, Uppsala Ülikooli haigla ja Eesti Telefoni esindajad allkirjastasid möödunud nädala lõpus Tallinnas haigete ravi kvaliteeti parandava telemeditsiinivõrgu loomise lepingu.
Üks kuuest süsteemi kuuluvast raviasutusest on Kuressaare perearstikeskus, mille juhataja Madis Tiik osutas, et tegemist on ennekõike tulevikuprojektiga. “Kuressaare perearstikeskus saab endale videokonverentsitehnika, mis võimaldab keerulisemate haigusjuhtude puhul reaalajas konsulteerida oma kolleegidega Tallinnast, Tartust, Rootsist, Ameerikast, kust iganes. Patsient on minu juures, aga videotehnika vahendusel võib konsulteeriv arst temaga vestelda ja teda näha ning ka kohe vastuse anda. See on nagu tavaline meditsiiniline konsultatsioon, ainult arsti ja patsienti lahutav distants ületatakse telemeditsiini vahenditega,” selgitas Tiik.
Initsiatiiv võrgu loomiseks tuli Rootsi partnerite poolt, kes muretsevad ka vajaliku tehnika. Sidekulud kannab Eesti Telefon. Projekt kestab poolteist aastat, sellele järgneb kuuekuuline programmi hindamise periood. Kogu projekti maksumus on umbes 30 miljonit Eesti krooni.
Sõlmitud lepingu järgi peaks videokonverentside pidamiseks vajalik tehnika Kuressaarde jõudma märtsis-aprillis. Selle aja jooksul peab Eesti Telefon perearstikeskuses välja ehitama kiiret internetiühendust võimaldavad sideliinid. Kõigi eelduste kohaselt saavad Saaremaa arstid teiste telemeditsiinivõrku lülitunud raviasutuste spetsialistidega konsulteerida alates sügisest. “Et oleme projekti üks osapool, hakkab tehnika paiknema küll meie majas, kuid tulevikus saavad seda kasutada ka kõik teised arstid, kaasa arvatud Kuressaare haigla eriarstid,” sõnas Tiik.
Telemeditsiini võimalikud rakendusalad on radioloogia, röntgen, kompuutertomograafia, magnet- resonantstomograafia, neurofüsioloogia, elektro-neuromüograafia, videokonverentsid.
Süsteemi saab edukalt kasutada ka arstide koolituses. “Saaremaal tuleb olukordi, kus oleks telemeditsiini abi vaja, ette päris palju. Esiteks pole meil siin paljusid kitsaste erialade spetsialiste, teiseks on nende juurde väga pikad järjekorrad. Kujutan ette, et paari-kolmepäevase etteteatamisega saan telemeditsiini kasutades patsienti konsulteerima ükskõik millise eriala tippspetsialisti,” rääkis Tiik.
Projekt hõlmab kogu Baltikumi, igast riigist on lisaks haiglatele ja meditsiinikoolituskeskustele võrku haaratud ka üks piloot-perearstikeskus, mis esindab projektis esmatasandi meditsiiniabi.
Teised projektis osalevad Eesti raviasutused on Tartu Ülikooli kliinikum ja perearstikeskus, Mustamäe haigla, Kohtla-Järve haigla ning Haapsalu neurorehabilitatsi-ooni keskus.
TIIU TALVIST

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised